Roma's Diego Perotti (C) jubilates after scoring on penalty the goal during the Italian Serie A soccer match Cagliari Calcio vs AS Roma at Sant'Elia stadium in Cagliari, Sardinia island, Italy, 28 August 2016. ANSA/GIUSEPPE UNGARI

Të thuash spektakël po duket fjalë e vogël për ndeshjen e zhvilluar në Sant’Elia ndërmjet Cagliarit dhe Romës. Se çfarë dueli ishte mund t’i përmendim vetëm tre minutat e kohës shtesë të cilat dhanë katër raste në të dyja anët, kurse që nga fillimi e deri në fund u pa një luftë e madhe dhe dëshirë për fitore.

Roma pati epërsinë e dy golave pasi shënuan Diego Perrotti nga penalltia dhe Kevin Strootman me të nis pjesa e dytë, mirëpo vendasit të përkhaur nga tifozët e zjarrtë ia dolën ta bazojnë rezultatin me golat e ish anëtarit të Romës, Marxo Borriello dhe Marco Sau.

Edhe ndeshjet tjera ishin fantastike. Torino deklasoi 5-1 Bolognan, ndërsa Genoa fitoi në udhëtim 1-3 te Crotone. Sampdoria ka pikët maksimale pas triumfit ndaj Atalanta 2-1, derisa Udinese e shfrytëzoi fushën e vet për ta mposhtur 2-0 Empolin.

Sassuolo poashtu fitoi 2-1 në shtëpi ndaj Pescara ndërsa krejt në fund Fiorentina ia doli të mposht minimalisht Chievon 1-0.

Foto LaPresse/Marco Bucco 28/08/2016 Firenze (Italia) Sport Calcio Fiorentina vs Chievo - Campionato italiano di calcio Serie A TIM 2016/2017 - Stadio "Artemio Franchi" Nella foto: Carlos Sanchez esulta dopo il gol 1-0 per la Fiorentina Photo LaPresse/Marco Bucco August 28, 2016 Florence (Italy) Sport Soccer Fiorentina vs Chievo - Italian Football Championship League A TIM 2016/2017 - "Artemio Franchi" Stadium  In the pic: Carlos Sanchez celebrates after scoring Goal 1-0
Foto LaPresse/Marco Bucco
28/08/2016 Firenze (Italia)
Sport Calcio
Fiorentina vs Chievo – Campionato italiano di calcio Serie A TIM 2016/2017 – Stadio “Artemio Franchi”
Nella foto: Carlos Sanchez esulta dopo il gol 1-0 per la Fiorentina
Photo LaPresse/Marco Bucco
August 28, 2016 Florence (Italy)
Sport Soccer
Fiorentina vs Chievo – Italian Football Championship League A TIM 2016/2017 – “Artemio Franchi” Stadium 
In the pic: Carlos Sanchez celebrates after scoring Goal 1-0
Artikulli paraprakShumë raste, por vetëm një gol në “San Mamés”
Artikulli tjetërStatistikat e xhiros së dytë në Superligë