Bayerni i Mynihut i thotë “Faleminderit!” dhe “Mirupafshim!” Philippe Coutinhos, pas përfundimit të huazimit 1-vjeçar nga Barcelona. Mesfushori brazilian kthehet te skuadra katalane pas skadimit të marrëveshjes së tij sezonale. Për shkak të pezullimit të ndeshjeve si pasojë e COVID-19, kontrata e mesfushorit sulmues 28-vjeçar u zgjat deri në përfundim të sezonit me triumfin e trefishtë në Bundesligë, Kupën e Gjermanisë dhe Champions League.

“Ne do të dëshironim ta falënderonim shumë Philippe Coutinhon. Me teknikën e tij të shkëlqyeshme ai e gjallëroi lojën tonë gjatë këtij sezoni,” – deklaroi Karl-Heinz Rummenigge. – “Edhe pse Bayerni dhe Philippe Coutinho janë duke u ndarë pas vetëm një sezoni, angazhimi i tij në Mynih e ka bërë të qartë se çfarë ç’lojtar cilësor është.”

Sidomos në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve kundër Barcelonës, ku ai shënoi dy gola dhe dha një asist në vetëm 15 minuta, “provoi se ishte një vendim i mirë për ta nënshkruar në formë huazimi. Të gjithë i dëshirojmë Philippea më të mirën në karrierën e tij.”

Në sezonin 2019/20, Coutinho bëri 38 paraqitje në të gjitha garat  te Bayerni. Ai shënoi 11 gola dhe dha nëntë asiste. Në Champions ishte një nga tre lojtarët e Bayernit që luajtën 11 ndeshje.

/Supersport.al

Artikulli paraprakUnusual Article Gives The Facts to You on Best Latina Women That Only Some People Know Exist
Artikulli tjetër83 vjeç, por asimptomatik, Koronavirusi nuk e tremb ish-presidentin e Milanit