Bayern Munich's German midfielder Joshua Kimmich (C) celebrates scoring with his team-mates during the Champions League group B match between FC Bayern Munich and Celtic Glasgow in Munich, southern Germany, on October 18, 2017. / AFP PHOTO / GUENTER SCHIFFMANN (Photo credit should read GUENTER SCHIFFMANN/AFP/Getty Images)

Bayern Munich që në vitin e fundit ka arkëtuar shifrën 640.5 milionë euro, prej të cilave 149 milionë euro janë fitimi i klubit. Pavarësisht nga sezoni që ka nisur me probleme që sollën shkarkimin e trajnerit Carlo Ancelotti, klubi bavarez konfirmon numra stratosferike. “Tani mund të bëjmë investimet e duhura. Kemi mundësinë të konkurrojmë në elitën e futbollit botëror,” – tha zv.presidenti i klubit Dreesen.

Përfitimet e klubet janë rritur në masën 22% nga 66.2 milionë të sezonit të kaluar në rreth 140 milionë euro, pavarësisht se kampionët e Gjermanisë u eliminuan nga Real Madrid në çerekfinale, me disa vendime të kontestueshme të gjyqtarit. Shpenzimet për pagat e futbollistëve shkojnë deri në 265 milionë euro, pjesa tjetër është arkëtuar si fitim në klub dhe kryesisht kanë ardhur nga sposorizimet dhe marktegingu.

Artikulli paraprakGuardiola “thumbon” Mourinho-n
Artikulli tjetër“Bomba” e mengjesit: Ronaldo, takim sekret me zyrtarët e PSG-së! Sa do, që të vish?