Mjaftoi një gol i Robert Lewandowski, që Bayern Munich të shpallet kampion i Gjermanisë për herë të 30-të në histori të klubit, dhe për herë të tetë rresht.

Bavarezët mposhtën në udhëtim Werder Bremenin, dhe matematikisht e fitoi titullin, por asnjëherë në histori nuk ka ndodh që gëzimi të jetë i përgjysmuar dhe i vakët për shkak se festa nuk u lejua përveç nga një prekje me bërryla në mes lojtarëve, shkruan Korneri.net

Me këtë humbje Werder edhe më shumë po i shuan gjasat për mbiejetesë, pasi në ndeshjet e ardhshme u duhet Milot Rashicës dhe skuadrës së tij të fitojë së paku dy ndeshje dhe rivalët direkt të humbin.

Në dy ndeshjet tjera të xhiros së 32-të, Freiburg mposhti 2-1 Hertha, Union Berlin ishte më i mirë se Paderborn 1-0, kurse më herët B.Gladbach mposhti 3-0 në shtëpi Wolfsburgun.  /Korneri.net

Artikulli paraprakTrabzonspor me plot meritë në finale, Muriqi pak i vërejtur
Artikulli tjetërArriti në Milano përforcimi i parë, të mërkurën vizitat mjekësore