Basketbollistja amerikane Brittney Griner (31 vjeçe) u kërkoi falje familjes dhe shokëve të skuadrës gjatë fjalës përfundimtare të gjyqit, ku akuzohet për posedim të lëndëve narkotike në Rusi.

Prokurorët kërkuan një dënim prej nëntë vjet e gjysmë për Griner, vetëm gjashtë muaj më pak se dënimi maksimal që ajo mund të marrë. Griner megjithatë u shpall fajtore dhe u dënua me nëntë vjet burg, përcjell Korneri.net

Dy herë kampione e botës dhe dy herë olimpike dhe fituese e titullit WNBA ishte për vite me radhë anëtare e Ekaterinburgut rus, me të cilin katër herë ishte kampione e Evropës dhe në shkurt u arrestua në aeroportin e Moskës për sjelljen e vajit të kanabisit në Rusi, i cili është rreptësisht i ndaluar në atë vend. Griner e pranoi gabimin, tha se ajo mori vajin pa dashje dhe kërkoi mëshirë nga gjykata.

Ajo u lut për mëshirë

“Rusia është bërë shtëpia ime e dytë. Mbaj mend që dola nga palestra dhe të gjitha vajzat që më prisnin jashtë. Kjo është ajo që më bëri të kthehesha këtu. Dua t’u kërkoj falje shokëve të skuadrës, klubit tim dhe qytetit për gabimin që bëra dhe sikletin që shkaktova. Gjithashtu dua të kërkoj falje për prindërit e mi, vëllezërit e motrat e mia, klubin tim Phoenix Mercury dhe të gjitha gratë e mrekullueshme të WNBA.

Unë kurrë nuk kam pasur ndërmend të lëndoj dikë, nuk kam pasur ndërmend të rrezikoj popullsinë ruse, nuk kam menduar kurrë të shkel ndonjë ligj. Sinqerisht gabova dhe shpresoj se gjykimi juaj nuk do t’i japë fund jetës sime. E di që të gjithë thonë se jam bërë peng politik, por shpresoj të mos jetë kështu në këtë sallë gjyqi. Kjo është shtëpia ime e dytë dhe gjithçka që doja ishte të fitoja kampionatin dhe ta bëja klubin tim krenar”, tha Griner.

Departamenti i Shtetit është në bisedime për të siguruar lirimin e basketbollistit të pafat, si pjesë e një marrëveshjeje që do të sillte gjithashtu në shtëpi të burgosurin amerikan Paul Whelan. Amerikanët kanë pritur përgjigjen e Rusisë me javë të tëra dhe askush nuk ka konfirmuar ende spekulimet se lirimi i Griner dhe Whelan nënkupton edhe lirimin e Viktor Boult, një kriminel rus i njohur si tregtari i vdekjes, i cili u dënua me 25 vjet në SHBA. /Korneri.net

Artikulli paraprakEdhe Thierry Henry te Como pas Fabregas
Artikulli tjetërBarcelona nuk mundet t’i regjistrojë lojtarët, shkaku i dyshes së veteranëve