Derbi i kampionatit turk nuk dha fitues. Besiktas priti në shtëpi lderin dhe befasinë e quajtur Basaksehir, por nuk ia doli më shumë se një barazim 1:1.  Mysafirët shënuan të parët me anë të Cengiz Under e më pas ata patën edhe raste të tjera shënimi, dhe më pas gjërat shkonin sipas parashikimeve sepse Besiktas e e diktoi lojën dhe pas rasteve të krijuara barazoi përmes Marcelo.

Pas këtij barazimi tabela e klasifikimit nuk ndryshoi pasi Basaksehir mbetet lider me 30 pikë, Besiktas me 28, ndërsa Galatasaray tash ka 23 pikë.

Artikulli paraprakReali fitoi, por me fat pasi Sporting…
Artikulli tjetërTorino dëshmon se meriton Evropën