Real Madridi me letësi dhe me gjysmën e forcës mposhti Barcelonën me rezultat të përgjithshëm 5:1, në kudër të Superkupës së Spanjës.

Largimi i Neymar, ka shkaktuar tërmet në shtëpinë blaugrana, dhe kur i shtohet fakti se Messi më shumë po ecën nëpër fushë se që luan, pastaj Iniesta i cili nuk mundet më si dikur, dhe ndryshimi i sistemit të lojës sidomos mungesës së agresivitietit (presingut të thellë) te kundërshtari, janë arsyeje të fuqishme pse Barcelona konsiderohet më e dobëta në dekadën e fundit, shkruan Korneri.net.

Janë shum elemente që e bënë Barcelonën të duket e pafuqishme ndaj kundërshtarëve, apo më saktë ndaj rivalit më të madh të përjetshëm Real Madrid, që për momentin është larg, shumë larg nga Barcelona në çdo askept.
Nëse marrin në bazë këto dy foto, atëherë çdo koment është i tepërt.
Barcelona e vitit 2010 dhe Barcelona e këtij viti, dhe dallimi është enorm, shumë i madh. Në foton e parë shihet Barcelona e Pep Guardiolas që nuk lejonte kundërshtarin e vet këtë rast Real Madridin të dilte në pjesëfushën e blaugranëve, ndërsa fotoja e dytë me Ernesto Valverden duket një skuadër mesatare, me concept dhe ide, ndërsa në videon mund ta shihni taktikën e ndeshjes se parë.

Në rast se Barcelona nuk i eralizon përforcimet e kërkuara, por jo vetëm në mesfushë dhe sulm pasi faza defanzive është shumë e dobët, telashet me klubin dhe tifozët do të jenë të mëdha dhe pafund. /Korneri.net

Artikulli paraprakSilva shënoi, përshëndetet nga dyshja Fassone-Mirabelli (Video)
Artikulli tjetërF.ck UEFA: Shikone koreografinë spektakolare të polakëve