Barcelona ka arritur të marrë një fitore të rëndësishme gjyqësore, pasi TAS-i në Zvicër ka hedhur poshtë pretendimet e klubit brazilian të Santosit, për të marrë një dëmshpërblim prej më tepër se 60 milionë eurosh.

Brazilianët kishin ngritur pretendimet për parregullsi në transferimin e Neymar te Barcelona në verën e 2013-ës dhe kërkonin në këmbim një dëmshpërblim në vlerën e 61.295 milionë eurove.

Megjithatë në vendimin e publikuar sot, TAS arsyetoi se Barcelona nuk ka shkelur asnjë rregull gjatë transferimit të Neymar, pasi gjithçka është bërë me marrëveshje dhe klubi katalan ka paguar si për babanë e yllit brazilian, ashtu edhe për klubin e Santos.

Tani katalanët do të mund të planifikojnë edhe 60 milionë euro më shumë për të shpenzuar në merkaton e verës që pritet të jetë vërtetë e bujshme për ta dhe për më tepër, synohet rikthimi në “Camp Nou” pikërisht i brazilianit Neymar.

Artikulli paraprakKjo është marrëveshja Lazio-Verona-Kumbulla
Artikulli tjetërFernando Alonso rikthehet në Formulën 1, zyrtarizimi pritet ditët e ardhshme