Loja më e mirë sivjet.

90 minutat e luajtura në Therandë ndermjet Ballkanit dhe Trepçës’89 kanë qenë më të zjarrtit dhe më të mirat në këtë edicion të Superligës. Me ritëm shumë të lartë të lojës, energjike nga fillimi e deri në fund, me shumë raste në të dyja anët, dhe me gola të shënuar, nuk kemi arë ndeshje të tillë sivjet asnjëherë, andaj mund të konkludojmë se kjo ishte përballja e vitit, shkruan Korneri.net

Në fakt, Ballkani luajti më mirë në përgjithësi, mirëpo mund të thuhet edhe se Trepça’89 pati paraqitjken më të mirë sivjet në udhëtim, përkundër shumë mungesave që pati sidomos në fazën defanzive.

Ballkani kaloi në epërsi me golin e bukur të Jetmir Topallit me kokë, dhe nuk vonoi shumë kur Arb Manaj e nxorri penalltinë dhe vet me golin e 13 sezonal, e barazoi rezultatin që ishte i artë për mitrovicasit duke e ditur se ku gjendet kjo skuadër në tabelën e klasifikimit.

Në pjesën e dytë oja ishte e njëjtë, me dëshirë të skajshme të të dyja  skuadrave për fitore.

Sigurisht se me skuadër të re dhe me futbollistë me pak përvojë, nuk mundi Trepça’89 të rezistonte shumë, kështu që vendasit shënuan edhe dy gola të tjerë përmes këmbëshpejtit Ermal Krasniqi si dhe sulmuesit të rrezikshëm  Mirlind Daku.

Ballkani me këtë fitore sërish kthehet në pozitën e tretë me 49 pikë, një më pak se Prishtina dhe tri më pak se Drita, kurse Trepça’89 mbetet në pozitën e nëntë me 27 pikë, pesë më pak se Flamurtari, kundërshtari i radhës për mitrovicait në “Riza Lushta”. /Korneri.net

Artikulli paraprakTopalli ia dedikon golin shokut të tij
Artikulli tjetërFeronikeli mposhti Llapin, pozita e dytë ose e tretë nuk është e pamundur