Goli i shënuar nga Nazmi Gripshi në pjesën e dytë, ia ka siguruar Ballkanit fitoren në ndeshjen e parë të edicionit të ri të Superligës së Kosovës në futboll.

Mbrojtjen e titullit, Ballkani e nisi me fitore në udhëtim te Liria me rezultatin 1:0.

Stadiumi “Përparim Thaçi” në Prizren të dielën ishte i mbushur me shikues.

Ata kishin ardhur për ta parë nga afër skuadrën e Lirisë, që në Superligë është rikthyer pas katër vjetësh.

Pjesa e parë u mbyll pa gola, ndërsa në fillim të pjesës së dytë, Almir Kryeziu i Ballkanit e qëlloi transversalen.

Ballkani rreshtoi sulmet ndërsa golit, mysafirët iu gëzuan në minutën e 65-të.

Mesfushori me tipare sulmuese, Gripshi, pranoi topin në zonë nga Arbër Potoku, dhe me të majtën gjuajti fuqishëm nga zona për ta vulosur rezultatin final të takimit.

Tani Ballkani do të bëhet gati për udhëtimin e gjatë në Gjibraltar, për t’u përballur me Lincoln Red Impsin, në ndeshjen kthyese të rrethit të tretë kualifikues të Ligës së Konferencës.

Duelin e parë e ka fituar në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë, me rezultatin 2:0.

Më pas, në xhiron e dytë të Superligës së Kosovës në futboll, Ballkani luan në shtëpi kundër Feronikelit ’74.

Ballkani me trajnerin Ilir Daja e ka fituar kampionatin e Kosovës në dy edicionet e fundit.

Vitin e kaluar u kualifikua edhe në fazën grupore të Ligës së Konferencës.

Të njëjtën gjë e synon edhe në këtë edicion.

/Koha.net

Artikulli paraprakDrita pa problem mposhti Llapin
Artikulli tjetërNuk ka fitues në Stamford Bridge