Arsenali është i gatshëm ta mbajë Pierre-Emerick Aubameyang  deri në fund të kontratës së tij, në vend që ta shiste atë për një çmim të lartë.

Aubameyang mbush 31 vjeç këtë muaj dhe kontrata e tij aktuale, e cila vlen rreth 200,000 £ në javë, skadon në fund të sezonit të ardhshëm dhe nuk ka pasur bisedime për zgjatjen e qëndrimit të tij në Emirates, përcjell Korneri.net

Por, Arsenali nuk do të detyrohet të shesë sulmuesin e vet,  yllin e vetëm që ka për të shmangur rrezikun e humbjes së tij me parameter zero  vitin e ardhshëm.

Shefi i skuadrës Raul Sanllehi deklaroi se asnjë lojtar nuk do të lejohet të heqë dorë nga kontrata e tij pasi Aaron Ramsey, Jack Wilshere dhe Danny Welbeck të gjithë u larguan nga klubi si lojtarë të lirë.

Por, kjo politikë mund t’i qetësohej zyrtarë këtë verë përballë një tregu në depresion për shkak të bllokimit të koronavirusit, kështu që askush nuk do të tentojë ta blej lojtarin, edhe spe çmimi i tij nuk do të duhej të ishte më i lartë se 25 milionë euro.  Nga ana tjetër  Mikel Arteta shpreson shumë se mund ta bind  Aubameyang se e ardhmja e tij afatgjatë qëndron te Arsenali.

Arteta beson se Aubameyang mund të vazhdojë të jetë një yll në ekipin e tij përtej verës së 2021 dhe dëshiron të ulet me të për të diskutuar një marrëveshje të re.  /Korneri.net

Artikulli paraprakSancho ia bënë me sy Real Madridit
Artikulli tjetërJuve po, City jo, Aouar ka vendosur mençur