Debakël për Rayo Vallecano, pasi kjo skuadër u mposht në shtëpi nga Atletico Madrid me rezultatin 0-7.

Vallecano vinte në këtë duel pas dy suksesesh radhazi, mirëpo mbrëmja e së hënës u shndërrua në një makth të vërtet për vendasit, që iu dorëzuan totalisht skuadrës së Simeones, që u tregua e pamëshirshme duke shënuar plot 7 herë.  Kjo është fitorja më e madhe jashtë fushe e Atleticos në histori të La Liga-s.

Ishte Griezmann ai që hapi serinë e golave në minutën e 2-të, ndërkohë që Depay në minutën e 16-të dhe Mollina në të 36-tën, çuan rezultatin 0-3 në pjesën e parë. E dyta prodhoi edhe 4 gola të tjerë. 

Në minutën e 73-të ishte radha për sulmuesin Morata për të ngritur rezultatin në 0-4, kurse 6 minuta më vonë Correa shënoi për 0-5. Për të fundosur përfundimisht skuadrën e Balliut, menduan Morata në të 84-tën dhe Lorente në minutën e 86-të. Për sa i përket Ivan Balliut, mbrojtësi i Kombëtares shqiptare, ishte titullar në këtë takim, por e pati të pamundur të ndalë furinë bardhekuq. Ai u ndëshkua edhe me karton të verdhë në minutën e 88-të.  

Në duelin e javës së katërt, Atletiko do të përballet me Sevijan në shtëpi, ndërkohë që Vajekano do të jetë mysafir ndaj Betis.  

Artikulli paraprakInter lehtë te Cagliari, tri pikë të reja
Artikulli tjetërRocchi, premtimi i mbajtur: Audioja e Di Bello-VAR do të bëhet publike