Ish-presidenti i Dinamos së Zagrebit, Zdravko Mamic, ishte objekt i një atentati me armë në qytetit Zidine, pranë Tomislavgradit në Bosnjë Hercegovinë, ku cdo vit udhëton për të përkujtuar babain e tij, i ndarë nga jeta 14 vite më parë.

Mësohet se 58-vjecari, është qëlluar dy herë me armë në këmbë, por ndodhet jashtë rrezikut për jetën pas ndihmës së shpejtë që iu dha nga spitalin e qytetit, madje pasi mori mjekimin e nevojshëm me kërkesë të tij është drejtuar drejt Zagrebit.

Policia kroate dhe ajo e Bosnjë Hercegovinës kanë nisur hetimet për tentativë vrasjeje, por pa dhënë informacione të detajuara për atentatorët.

Mësohet se Mamic është sulmuar nga disa persona të cilët kanë mundur të fshihen në pyllin që ndodhet pranë vendin të ngjarjes.

Zdravko Mamic është aktualisht anëtar i këshillimit administrativ të Dinamos së Zagrebit, ndërsa nga viti 2003 deri ëm 2016 ka qenë president i skuadrës kroate duke fituar 12 tituj kampion radhazi nga 2005. Ai është një njeri kontrovers dhe me shumë influencë në futbollin kroat. Gjatë epokës së tij Dinamo e Zagrebit ka shitur lojtarë të rëndësishëm të futbollit europian si Kovacic, Lovren e madje edhe Luka Modricin.

Supersport.al

Artikulli paraprakBarcelona e akuzon brazilianin Neymar
Artikulli tjetërNapoli pa asnjë problem në Champions League