Nuk përmbahet Atalanta, që mbrëmjen e sotme realizoi mrekullinë e nëntë radhazi, pasi mposhti Sampdorian me rezultatin 2-0 dhe me tre pikët e marra u ngjit të paktën përkohësisht në vendin e tretë me 66 pikë.

Bergamaskët e Gasperinit vuajtën jo pak mbrëmjen e sotme përballë një kundërshtari si Sampdoria që ishte vendosur mirë në fushë dhe rezistoi për plot 75 minuta.

Mbrojtēsi Rafael Toloi zhbllokoi takimin në “Gewiss Stadium”, ndërsa 5 minuta para fundit ishte sulmuesi kolumbian Luis Muriel që gjeti edhe golin e dytë, duke vulosur suksesin e 9 radhazi për Atalantën, e cila në sfidēn e radhës do të synojë “notën 10” ndaj Juves.

Pas tre humbjesh radhazi në kampionat, Roma u rikthye te suksesi teksa triumfoi me vuajtje 2-1 përballë Parmës në stadiumin “Olimpico” të kryeqytetit.

Mesfushori slloven Juraj Kucka trembi verdhekuqtë në minutën e 9′ kur ekzekutoi saktë një 11-metërsh dhe kaloi Parmën në avantazh, por Heinrikh Mkhitaryan riktheu baraspeshën para fundit të pjesës së parë.

Golin e fitores për verdhekuqtë e shënoi mesfushori Jordan Veretout në pjesën e dytë, ndërsa pas suksesit sot Roma ruan pozitat në vendin e pestë me 51 pikë.

Marrin një goditje të rëndë shpresat e Brescias për mbijetesë, sepse pas fitores me Veronën të dielēn “dallëndyshet” humbēn 3-1 me përmbysje në Torino, duke mbetur në vendin e parafundit.

Pas fitores befasuese të dielën në Milano, Bologna zhgënjeu mbrēmjen e sotme në “Dall’Ara”, ku u mposht me rezultatin 1-2 nga Sassuolo, gjithsesi vlen të theksohet se asnjëra prej skuadrave nuk rrezikon mbijetesën.

Artikulli paraprakLiverpool drejtë rekordit të madh
Artikulli tjetërShkatërrohet zhveshtorja e Dritës