Për ta vazhduar serinë e humbjeve të ekipeve kosovare në gara ndërkombëtare të mërkurën është përkujdesur Bashkimi nga Prizreni, e cila skuadër është mundur nga Kumanova në kuadër të xhiros së dytë të Grupit A në Sigal Uniqa Ligën Ballkanike.

Takimi ka përfunduar me rezultat 86:83 (22:16, 26:22, 23:13, 15:32) për mysafirët, të cilët kanë dominuar në 30 minutat e para të ndeshjes, derisa në 10 minutat e fundit prizrenasit u munduan maksimalisht, por nuk ia dolën që ta regjistrojnë fitoren e parë në këtë garë, pasi edhe një javë më parë janë mposhtur nga Kozuv-i në Gjevgjeli të Maqedonisë.

Më të dalluarit te Kumanova ishin Miladin Pekoviq me 21 pikë e Aleksandar Kostoski me 20 pikë, 7 kërcime e 5 asistime, kurse te Bashkimi koshashënuesit më të mirë ishin Kejuan Johnson me 25 pikë, 7 asistime e 6 kërcime dhe Gazmend Sinani me 15 pikë e 10 kërcime.

Prizrenasit duelin e radhës në kuadër të BIBL do ta luajnë javën e ardhshme kundër Beroe-s në Stara Zagora.

Artikulli paraprakFiba Eurocup: Peja humb por nuk koritet si Prishtina
Artikulli tjetërGuardiola: “Kartoni i kuq ishte fundi”