Arsenali do të vizitojë Manchester Cityn të mërkurën në kuadër të xhiros së 33-të të Premier League në një ndeshje që mund të vendosë drejtpërdrejt kampionin e ardhshëm të Anglisë.

Skuadra e Mikel Artetës shpërdoroi të gjithë avantazhin që kishte dhe hyn në ndeshje me pesë pikë epërsi, por edhe dy ndeshje më shumë se City. Arsenali ka luajtur tre barazime në tre xhirot e fundit dhe në një mënyrë të pabesueshme. Së pari, ai kaloi një epërsi 2:0 si mysafir ndaj Liverpool-it, më pas 2:0 si mysafir ndaj West Hamit, duke humbur një penallti me rezultatin 2:1, dhe të premten ai luajti vetëm 3:3 në shtëpi me Southampton-in e vendit të fundit, duke e shpëtuar veten nga disfatë në dy minutat e fundit, shkruan Korneri.net

“A besoj ende se mund të jemi kampionë? Njëqind për qind. Ne e dinim që në fillim se City dhe Liverpool do të ishin rivalët tanë më të mëdhenj për shkak të gjithçkaje që ata kanë bërë në sezonet e fundit. Ne do të shkojmë në Etihad, por pas kësaj kemi pesë ndeshje shumë të vështira dhe kjo kundër Cityt nuk do të vendosë asgjë”, tha Mikel Arteta para ndeshjes dhe shtoi: “Ne me të vërtetë e duam atë titull dhe kjo duket në çdo seancë stërvitore dhe në çdo lojë që luajmë. Kur shoh se si sillen lojtarët dhe si stërviten, jam i bindur se mund të shkojmë deri në fund. Këtë do ta tregojmë edhe kundër Cityt. .”

Jesus dhe Zinchenko e dinin se mund të ishin kampionë Në afatin kalimtar të verës, Arteta solli dy lojtarë nga City, Gabriel Jesus dhe Oleksandr Zinchenko. Gazetarët anglezë e pyetën nëse ai mbështetej në përvojën e tyre për të fituar kampionatin me ish-skuadrën e tij. “Këta të dy nuk thonë vetëm tani që ne mund të jemi kampionë, por gjithmonë. Ata erdhën në gusht dhe pasi ishin me ne për dy javë thanë se ne mund ta fitojmë titullin. Ata e ndjenë dhe kur e dini nga erdhën, atëherë ata kanë edhe më shumë peshë”, shtoi Arteta, klubi i të cilit e fitoi titullin e kampionit për herë të fundit në vitin 2004. /Korneri.net

Artikulli paraprakHumbje rekorde te PSG
Artikulli tjetërKlopp: “Frymëzimi për gjithçka që bëj është Sacchi dhe Milani i tij”