Arsenali thuhet se është favorit për të nënshkruar sulmuesin e kërkuar të Chelsea Tammy Abraham, me Mikel Arteta që kërkon të përfundojë një marrëveshje fillestare huazimi.

23-vjeçari, i cili shënoi gol në një fitore para-sezonale kundër Peterborough javën e kaluar, është bërë tepricë ndaj kërkesave nga shefi i ri i Chelsea Thomas Tuchel dhe pritet të largohet nga klubi këtë verë, përcjell Korneri.net

Arsenali është një nga disa skuadra që ndjekin Abrahamin, përfshirë Tottenham dhe West Ham, por tani duket se do të mposhtin rivalët e tyre deri në nënshkrimin e tij.

Sipas The Sun, Chelsea është i përgatitur të lejojë Abrahamin të bashkohet me Gunners këtë sezon në qoftë se një klauzolë e detyrimit për të blerë 40 milionë £ përfshihet në marrëveshje.

Abraham kuptohet se kishte ndjenja sentimentale ndaj Arsenalit, pasi ishte rritur duke mbështetur klubin dhe duke e pasur idhull legjendën e Gunners Thierry Henry.

Tottenham dhe West Ham kanë eksploruar opsionet për ta nënshkruar me të përgjithmonë, por vlerësimi i tij prej 40 milionë £ ka provuar të jetë një pikë e vështirë, me këtë të fundit që informon Chelsea se nuk do të ishin të gatshëm të paguanin më shumë se 30 milionë.

Arsenali ka të ngjarë të paguajë një copë të madhe – nëse jo të gjitha apo së paku pagën e lojtarit  për ta nënshkruar atë në huazim, gjë që do të ulte faturën e pagave të Chelsea me rreth 80,000 £, duke liruar burime për të ndihmuar financimin e planeve të tyre të transferimeve. /Korneri.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here