Pep Guardiola gjunjëzohet përfundimisht nëkëtë edicion garash me skuadrën e tij Manchester City.
Pasi u eliminua nga të gjitha garat, dhe nga titulli i kampionit, atij i kishte mbetur vetëm trofeu i FA Cup, por Arsenali shënoi fitore 2:1 pas vazhdimeve, andaj për “citizens” ishte një vit falimentimi.
Nga ana tjetër “togjinjtë” që e kanë fituar rekord 12 herë këtë trofe, dy herë në tri vitet e fundit, fituan fal një goli të Alexis Sanchez në vazhdimin e parë edhe pse deri në ato momente nuk u pa fare në lojë.

Man.City kaoi në epërsi me golin e Kun Aguero, ndërsa e barazoi rezultatin pak minuta më vonë mbrojtësi Nacho Monreal.
Në finalen që zhvillohet me 27 maj, Arsenali do të përballet në derbin lodninez me Chelsea që e deklasoi një ditë më herët Tottenhamin.

Artikulli paraprakÇmendet Tyson Fury: Ofron spermën e tij për… Euro!?
Artikulli tjetërBenteke i vetëm mposht Livepoolin