Po, shkarkimet e punëtorëve të Arsenalit duken të tmerrshme kur sapo i ofruan Willianit 400,000 £ në muaj dhe pronari i tyre miliarder mund t’i mbante të gjithë në punë, por ky është realiteti i ri

Është një pamje e tmerrshme, çdokush mund ta shohë atë që bëri dhe po bën  Arsenali. Për klubin që  hedhë jashtë nga puna  55 pjestarë stafi  në ditën kur merr një lojtar të ri (të vjetër)  për 400,000 në muaj është lajm i tmerrshëm, përcjell Korneri.net

Sa është kursimi i parave që këta punëtorë mbetën pa punë, diku rreth  2 milion £, kurse  Willian do ta merr ato para vetëm deri në janar. Ndoshta edhe më shpejt të jepen bonuse dhe tarifat e nënshkrimit, dhe kush e di se sa paguhet edhe  agjentit të tij?

Arsenali fitoi 2.6 milion £ vetëm për të fituar ndeshjen e tyre të fundit, finalen e Kupës së FA. Pronari  Stan Kroenke,  mund të mbajë të gjithë në punë, por tashmë  pothuajse çdo kompani që bën shkurtime dhe teprica për shkak të Covid-19, del se Kroenke është thjesht një pronar, kurse Arsenali  thjesht një biznes për të.

“Mos harroni kush jeni, çfarë jeni dhe kush përfaqësoni”, tha Ian Wright të enjten, duke cituar mikun dhe legjendën e tij të klubit David Rocastle. Megjithatë, ky është problemi. Arsenali e di saktësisht se çfarë janë.

Një biznes i prekur nga Covid, që përfshin edhe një ekip elitar futbolli. Por, te klubi londinez gjërat nuk po shkojnë si duhet pasi po paguhen disa lojtarë me shuma të larta e që në realitet nuk është se e meritojnë si rasti me Mesut Ozil që merr 350.000 £ në javë, apo tash edhe Willian një lojtar që i ka kaluar 31 vjet, kurse shkurtohet stafi në numër rekord.

Arsenali, si një klub futbolli, po dështon. Të ardhurat e saj nga televizioni janë në rënie, dhe mbledhjet e parave nga ndeshjet përbëjnë gati një të katërtën e fitimit, më të lartën në Premier League, që do të thotë mbyllja e stadiumeve ka goditur më së shumti Arsenalin nga të gjitha anët.

Po kështu, të ardhurat  do të ndikohen  shumë edhe nga  sezoni tjetër  pasi Arsenali mbeti sërish jashtë Champions League, dhe efektet e Covid-19 sa e shtojnë krizën në klub. Ekziston një arsye që vendi i katërt tani festohet si një trofe, por assesi vendi në Europa League që nuk gjeneron para.

Pra, me shikuesit jashtë stadiumeve, e vetmja mënyrë për të ndryshuar rrëfimin aktual dhe rrjedhën e të ardhurave të Arsenalit është të jesh i suksesshëm,  që do të thotë të vazhdosh të mbështesësh ekipin, diçka që pronari i klubit nuk po e bën, derisa  rindërtimi i skuadrës së Mikel Arteta vazhdon ashtu siç spanjolli po e mendon, me vështirësi dhe me buxhet të limituar. /Korneri.net

Artikulli paraprakThirdhand Cigarette smoke tobacco Lasts Along with Improvements In your own home By way of Help By Spray can Contaminants
Artikulli tjetërDybala stërvitet veçmas, mbetet në dyshim të fortë ndaj Lyon