Argentina's goalkeeper Sergio Romero can't prevent Venezuela's forward Juan Anor from scoring during their Russia 2018 World Cup football qualifier match in Merida, Venezuela, on September 6, 2016. / AFP PHOTO / JUAN BARRETO

Argjentina ka barazuar 2-2 me Venezuelan në ndeshjen kualfikuese për botërorin e vitit 2018, duke dëshmuar edhe njëherë se pa Lionel Messi është vështirë të fitohet. Mund të thuhet se Argjentina kishte edhe fat pasi vendasit kishin epërsinë e dy golave të cilët i shënuan Juanpi dhe Josef Martinez, por Lucas Pratto dhe Nicolas Otamendi ia dolën që ta shpëtojnë Argjrntinën nga më e keqja.

Brazil's Neymar (R) celebrates with Brazil's Dani Alves after scoring against Colombia during their Russia 2018 FIFA World Cup football qualifier match Brazil vs Colombia, in Manaus, Brazil, on September 6, 2016. / AFP PHOTO / VANDERLEI ALMEIDA
Brazil’s Neymar (R) celebrates with Brazil’s Dani Alves after scoring against Colombia during their Russia 2018 FIFA World Cup football qualifier match Brazil vs Colombia, in Manaus, Brazil, on September 6, 2016. / AFP PHOTO / VANDERLEI ALMEIDA

Nga ana tjetër Brazili shënoi fitore 2-1 ndaj Kolumbisë që nuk ka fituar ndaj përfaqësueses “kariokre” në udhëtin të shtatë dekada. Anëtari i Interit, Miranda pas vetëm 120 sekondash lojë shënoi i pari, për ta barazuar rezultatin Marquinhos me autogol. Sigurisht, lojtari më i mirë brazilian Neymar realizoi golin e fitores  dhe pozitën e dytë në grup pas Uruguajit.

Pikërisht Uruguaji shënoi fitoren më të thellë duke e deklasuar Paraguajin 4-0, me dy golat e super sulmuesit Edinson Cavani dhe nga një të Luis Suares e Cristian Rodriguez. Me këtë fitore Uruguaji pothuajse ka siguruar vend në Rusi 2018, edhe pse duhet pranuar se ka vetëm 4 pikë më shumë se Paraguaji që është në pozitën e gjashtë.

Në ndeshjet tjera u shënuan këto rezultate: Kili-Bolivia 0-0 dhe Peru-Ekuador 2-1.

Uruguay's Luis Suarez celebrates with teammate Edinson Cavani (R) after scoring a penalty against Paraguay during their Russia 2018 World Cup football qualifier match in Montevideo, on September 6, 2016. / AFP PHOTO / PABLO PORCIUNCULA
Uruguay’s Luis Suarez celebrates with teammate Edinson Cavani (R) after scoring a penalty against Paraguay during their Russia 2018 World Cup football qualifier match in Montevideo, on September 6, 2016. / AFP PHOTO / PABLO PORCIUNCULA
Artikulli paraprakMorata: Shqipëria dhe Italia, ndeshjet më të vështira që kemi
Artikulli tjetërFIFA, Infantino këmbëngul për një Botëror me 40 skuadra