I suspenduari nga loja për shkak të protestave në gjyqtarët  pak minuta para fundit, trajneri i Gjilanit Arbnor Morina, ka dhënë deklaratë shumë interesante pas përfundimit të ndeshjes. Ai e sheh si ditë të futbollit dhe jo si fitore të skuadrës së tij.

“Unë jam i kënaqur me fitoren kjo kuptohet, por mendoj që sot ka fituar futbolli dhe jo Gjilani. Ishite atmosferë fantastike, një lojë më ritëm dhe raste. Luajtëm taktikisht të dyja skuadrat, por mendoj se në fund fitoi skuadra më e mirë në fushë”.

I pyetur nga gazetari i Supersport Kosova se a e ka merituar suspendimin, Morina normalisht se tha që jo pasi protestat janë normale në një ndeshje si kjo duke shtuar se ai po ndihet shumë mirë në Gjilan sikurse që ishte ndier dikur mirë edhe sa ishte pjesë e Dritës.

Artikulli paraprakKapiteni i Gjilanit vendosi derbin e qytetit
Artikulli tjetërAmir Alagic: “Po bëjmë lojë, por rezultatet nuk po vinë”