FA është në rrezik të madh të dënohet rëndë? Sipas Daily Telegraph, Football Association rrezikon të merr dënimin e njëtë i shqiptuar nga FIFA si atë të Kuvajtit. Ky shtet është pezulluar për kohë të pacaktuar nga tetori i kaluar për ndërhyrjen e politikës me një ligj të ri për sportin. Ekipi kombëtar dhe klubet e këtij shteti  janë “pezulluar” nga të gjitha garat ndërkombëtare, derisa Federata e tyre do të jetë në gjendje për të menaxhuar aktivitetet e tyre në mënyrë të pavarur nga shteti (politka). Në mënyrë të ngjashme Anglia  po rrezikon duke u përjashtuar nga Bota dhe Evropi, ndërsa klubet nga Premier League nuk do të mund të marrin pjesë më në Champions dhe Europa League.

 

Në fakt ky është një skenar shumë e vështirë. Edhe pse Qeveria Britanike do të jetë gati për të ndërhyrë me ligj kur “FA” nuk është në gjendje të miratojë një reformë për të siguruar më shumë vende në udhëheqjen e grave dhe pakicave etnike, deri më sot,  janë vetëm 8 dhe 4 nga 122 anëtarë. Për të shpejtuar kohën, Ministri i sporteve, Tracey Crouch ka kërcënuar tashmë për të prerë fondet publike për 30 milionë funet dhe për të tërhequr kandidaturat për mikëpritjen e  Kupës së Botës, Evropianin apo edhe finalet e Ligës së Kampionëve. Kryetari i FA, Greg Clarke ka premtuar të japë dorëheqjen në qoftë se ai nuk mund të të shtyjë përmes reformave nga prilli i ardhshëm.

 

 

 

Artikulli paraprakPremier League, Ronaldo më i miri në histori
Artikulli tjetërSanchez ia mundësoi fitoren Arsenalit