Paraqitja që Jude Bellingham (20 vjeç) po tre gon në këtë fillim sezoni me Realin e Madridit dhe kombëtaren angleze po mahnit botën e futbollit. Gazeta “Daily Mail” e ka cilësuar “një paraqitje e klasit botëror” atë të Bellingamit kundër Skocisë dhe ka hartuar “anatominë e një super ylli”, duke nënvizuar se “Bellingham mëson shpejt dhe ka një shpejtësi të menduari që e ngre lojën në një niveli tjetër”.

Craig Hope është përgjegjës për përcaktimin e “atributeve të futbollit” të Bellinghamit për “Mail Sport”. Veshët Bellingham mëson shpejt. Jashtë futbollit, ai ka një rrjet të ngushtë këshilltarësh dhe duket se po ndjek qartë udhëzimet e tyre.

GOJA – Të dëgjosh Bellinghamin nuk është njëlloj si të dëgjosh çdo 20-vjeçar tjetër. “Jude është 19-vjeçari më i ndjekur në mbarë botën”, deklaronte për të ishtrajneri i tij te Dortmundi, Edin Terziç.

ZEMRA – Anglezi ka një dëshirë të qartë për të qenë më i miri. Quajeni pasion, atmosferë, ego – ka një energji unike në Bellingham që vjen nga brenda.

KËMBËT – Ajo që Bellingham bën me këmbët e tij tani është pothuajse e një natyre tjetër. Ai mund të manipulojë një top sipas dëshirës dhe përdorimi i tij është efikas dhe efektiv. Nuk ka mburrje apo teprime.

MUSHKËRITË – Është mirë të kesh aftësi teknike, por edhe lojtarët më të mirë modernë duhet të punojnë dhe Bellingham sigurisht që e bën këtë. Mesfushori është një lojtarë që kërkon të jetë aktiv gjatë gjithë kohës, të vrapojë gjatë gjithë ndeshjes.

KOKA – Përveç aftësive teknike, është shpejtësia e të menduarit ajo që e lartëson lojën e Bellingamin dhe me shumë gjasa e bën të veçantë nga kolegët e tij. Gazetari Ian Ladyman thekson në “Daily Mail” se “ka kohë që kombëtarja angleze nuk kishte një lojtar si Bellingham, një lojtar me talent kaq të parakohshëm dhe aq të zhvilluar fizikisht dhe emocionalisht në një moshë kaq të re. Bellingam ka aftësinë e Zinedin Zidan për të bërë që loja të rrjedhë me ritmin e tij”. Legjenda e Man United, Bryan Robson dhe ish-trajneri i Anglisë, shkruan në “Daily Mail” se “pjekuria dhe disiplina që Bellingam duhej të tregonte për të mbijetuar si fëmijë duke luajtur dhe jetuar në Gjermani i dha atij aftësi të jashtëzakonshme jetësore”.

Artikulli paraprakDerbi i Milanos, Pioli: Nuk më interesojnë ndeshjet e fundit ndaj Interit, nuk kemi frikë nga asgjë
Artikulli tjetërTrepça në finale të Superkupës, Prishtina mposhtet edhe këtë herë