Ka përfunduar gjysma e kampionatit italian dhe Milani është shpallur kampion dimri, pasi kryeson me 43 pikë, dy më tepër se Interi ndjekës, por algoritmi i “Opta”-s nuk u jep shumë shpresa për titull kuqezinjve.

Kompania britanike që monitoron të dhënat në sport ka ndërtuar një algoritëm, që merr për bazë rezultatet e skuadrave dhe cilësitë ofensive e difensive të tyre, dhe përllogarit se cili ekip ka më shumë shanse të shkojë te titulli kampion në fund të sezonit.

Këtë herë shanset më të mëdha për të fituar titullin kampion në Itali, i ka Interi me plot 35.8 % të mundësive, ndërsa pas zikaltërve renditen bardhezinjtë e Juventusit, që kanë 23.1% shanse për të fituar titullin e 10 radhazi.

Ndërkohë sipas algoritmit të “Opta”-s, Milani ka vetëm 21.3% mundësi që të ruajë vendin e parë të renditjes deri në javën e fundit të kampionatit. Sa i përket rënies në Serinë B, algoritmi u jep më shumë mundësi skuadrave si Crotone, Parma dhe Cagliari.

/Supersport.al

Artikulli paraprakNapoli fantastik, por Spezia ishte më e mirë në pjesën e dytë
Artikulli tjetërSherri me Lukakun, Ibra rrezikon 10 ndeshje. Ja sanksionet e mundshme