Sistemi zinxhir i moshave të Real Madrid ka gjeneruar 142.8 mln euro në pesë vitet e fundit duke filluar nga sezoni 2013/14 kur klubi largoi Jose Callejon nga Napoli për 10 mln euro. Që prej atij momenti, 11 lojtarë janë larguar nga klubi ku janë zhvilluar si lojtarë me Alvaro Morata që fuqizoi akoma më shumë ekonomikisht Real-in me transferimin me vlerë 80 mln euro të kësaj vere.

Shifrat janë rritur me kalimin e viteve, dhe rritja më e madhe shihet në dy sezonet e fundit ku Real ka gjeneruar 131.5 mln euro për tetë lojtarë të shitur.

Paratë e përfituara janë tepër mbresëlënëse, sidomos kur merr në konsideratë që klubi shpenzon 20 mln në vit për moshat, (5 mln euro për Real Madrid Castilla dhe 15 mln euro për skuadrat e tjera).

Një e treta e skuadrës aktuale ka luajtur të paktën në një prej ekipeve zinxhir duke përfshirë Kiko Casilla, Ruben Yanez, Dani Carvajal, Nacho, Casemiro, Marcos Llorente, Lucas Cazquez dhe Borja Mayoral. Ata gjithashtu kanë zbritur edhe moshën mesatare të Real në 24.7 vjeç.

Artikulli paraprakZyrtare: Nainggolan rinovon me Romën deri në 2021
Artikulli tjetërArlind Ajeti zyrtarisht futbollist i Crotone