Copenhagen's defender Ludwig Augustinsson vies with Ajax Amsterdam's defender Matthijs de Ligt during the UEFA Europa League Round of 16, second leg football match Ajax Amsterdam vs FC Copenhagen on March 16, 2017 in Amsterdam. / AFP PHOTO / JOHN THYS (Photo credit should read JOHN THYS/AFP/Getty Images)

Skuadra më e madhe holandeze Ajax ka shënuar fitore 2:0 në ndeshjen e kthimit në shtëpi ndaj Kopenhagen, dhe në këtë mënyrë siguroi plasmanin në çerekfinale të Europa League.
Bertrand Traore e realizoi golin e parë pas 23 mitash lojë, kurse në sekondat e fundit të pjesës së parë Kasper Dolberg nga penalltia i jep Ajaxin kualifikimin e madh.

Artikulli paraprakCelta Vigo “shukat” Rusinë, me shumë siguri kaloi në çerekfinale
Artikulli tjetërRoma e fitoi trillerin në “Olimpico”, por Lyon kaloi në çerekfinale