Ajax ia doli të shënonte fitore shumë të rëndësishme dhe të vështirë në Athinë kundër Panathinaikos në një atmosferë të zjarrtë siç mbretëron gjithmonë nëpër stadiumet greke. Skuadra e famshme holandeze e pa vetën në disavatazh kur Marcus Berg shënoi pas vetëm gjashtë minutash lojë.

Por, vazhdimi ishte i holandezëve dhe loja ishte shumë agresive pasi u ndanë 11 kartonë të verdjë përfshirë edhe të dyfishtë, dhe tre të kuq. Davy Klaassen e huqi gjuajtjen e penalltisë, por e shënoi golin pas topit të devijuar, kurse Jairo Riedewald ia dha fitoren Ajaxit.

 

Në ndeshjen tjetër të grupit G, Standard Liege dhe Celta luajtën baraz 1-1, me golat që i shënuan Mathieu Dossevi i vendasve dhe Giuseppe Rossi për vetëm 13 minuta lojë.

 

Artikulli paraprakSchakle fitoi në Nice, Salzburg humbi në shtëpi
Artikulli tjetërDO TË BEFASOHENI ÇFARË KA NDODHUR NË SHQIPËRI ME SHKUMËN E GJYQTARËVE