Ajaxi i Amsterdamit nuk fal, përfiton nga hapat fals të PSV Eindhoven dhe Vitesses dhe shkëputet në krye të Eredivisies duke shkuar në +7 nga vendi i dytë.

Harkëtarët triumfuan lehtësisht 0-3 në transfertën delikate ndaj AZ Alkmaar duke u ngjitur në kuotën e 50 pikëve. Ajaxi zhbllokoi shifrat shumë shpejt me sulmuesin brazilian Antony që i shërbyer nga Haller kaloi në epërsi miqtë në minutën e 14-të.

Në pjesën e dytë Davy Klaasen dhe në fund David Neres i cuan shifrat në 0-3, me skuadrën e Ten Hag që regjistroi suksesin e 16-të sezonal dhe të 5-in rresht në Eredivisie.

/Supersport.al

Artikulli paraprakAtl.Madrid shkoi në +10 nga Reali
Artikulli tjetërShumë mungesa! S’ka problem, aty është Salah