Ajax e ka siguruar një vend në gjysmëfinale të Europa League, pas arriti të shënonte gol në minutat e fundit të vazhdimeve edhe pse ishte në disavantazh prej 3:0, por golat si musafir dhe fitorja në ndeshjen e parë prej 2:0, solli kalimin tutje në garën numër dy për klube në kontinentin e vjetër.

Fillimisht Goretzka kaloi përpara skuadrën gjermane, për të trefishuar epërsinë e skuadrës gjermane Burgstaller dhe Caligiuri, mirëpo kualifikimin tutje skuadrës holandez i’a siguroi Viergever nëntë minuata para fundit të vazhdimeve dhe Amin krejt në fund të ndeshjes

Artikulli paraprakUnited vuan shumë, por kalon në gjysmëfinale
Artikulli tjetërLyon kualifikohet në gjysmëfinale të Europa League pas penalltive