Amir Abrashi, pas lëndimit, shpreson që të luajë në ndeshjen e kësaj fundjave, ndaj FC Köln. “Sigurisht, edhe unë mund të shihem në fushë, – tha zvicerani me rrënjë shqiptare, i cili qëndron mënjanë nga mesi i dhjetorit, kur u lëndua ndaj Schalke 04. – Gjashtë javë larg shokëve dhe skuadrës ishte një makth. Kur je futbollist do të luash gjithmonë, por jam krenar për kolegët e mi. A jam gati tashmë? Trajneri e përcakton.

Por, natyrisht, shpresoj të jem në detyrë të dielën, kundër FC Köln.” Amir Abrashi e ka drejtuar tashmë fokusin e tij te 24 marsi. Një ditë e madhe për të është ndeshja kualifikuese me Italinë:“Dua të arrij formën time maksimale, sepse vetëm kështu mund të luaj në kualifikuesen e Kupës së Botës, në Palermo, kundër Italisë.

” Një festival futbolli për Shqipërinë, ku Abrashi domosdoshmërisht do të jetë atje. Shqipëria është në vendin e katërt të Grupit G aktualisht, teksa kryesues, me pikë të barabarta, janë spanjollët dhe italianët. Ai ka përjetuar diçka historike verën e kaluar, teksa ishte pjesë e finaleve të “Euro 2016”, si pjesë e kombëtares shqiptare.

Një festë e madhe për të gjithë bashkombasit e tij, ndërkohë që për heronjtë kuqezinj nuk munguan as pasaportat diplomatike nga shteti shqiptar.Por, ky dokument, i lëshuar nga shteti shqiptar, siç tregon Amir Abrashi, në rastin konkret nuk mjafton t’i hapë të gjitha dyert. Një dokument të tillë e posedon edhe Abrashi, pas performancës së mirë në “Euro 2016”, në Francë, të cilin e ka marrë në “shtëpinë” e Ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushati. “E tregoj në pika kufitare, gjatë udhëtimit nga një shtet në tjetrin, por gjithmonë më kërkojnë një dokument të dytë”, – thotë Abrashi. Por, fatmirësisht, ai ka një pasaportë tjetër, që e ndihmon në kësi rastesh: “Tregoj pasaportën zvicerane dhe çdo gjë shkon mbarë.” Marrë nga “Badische Zeitung”./telesport/.

Artikulli paraprakRomantizmi i yllit brazilian të Man. City: Festimim e golave i’a dedikon të dashures….
Artikulli tjetërZyrtare: Maradona me pozitë të re