Nëse goalshënusit gjithmonë janë përmendur më së shumti nga mediat, pa dyshim se merita të mëdha kanë edhe asistuesit.

Në Evropë nga top-kampionatet më të mira evropiane, në listën prej 10 asisutesve më të mirë prinë një futbollist që është pak i njohur, por me paraqitjet e tij ka bërë që të gjithë të nisin interesimin për të, shkruan Korneri.net.

Fjala është për anëtarin e Celta Vigos, Pione Sisto , danezi i cili në 14 ndeshje ka asistuar në 9 gola.
Pas tij vinë dy anëtarët e Man.City, David Silva dhe Kevin De Bruyne me 8 asistime në 15 ndeshjetë zhvilluara.
Kjo është lista komplete e asistuesve më të mirë. /Korneri.net

1. Pione Sisto ( Celta de Vigo) 9 (14 ndeshje)
2. David Silva ( Manchester City) 8 (15 ndeshje)
2. Kevin de Bruyne (Manchester City) 8 (15 ndeshje)
4. Philipp Max ( Augsburgo,) 7 (14 ndeshje)
5. Antonio Candreva ( Inter ) 7 (15 ndeshje)
6. Neymar ( PSG) 6 (12 ndeshje)
7. Leroy Sané (Manchester City) 6 (14 ndeshje)
7. Andrés Guardado ( Betis) 6 (14 ndeshje)
7. Ciro Immobile (Lazio) 6 (14 ndeshje)
7. Luis Alberto (Lazio) 6 (14 ndeshje)
7. Aaron Ramsey (Arsenal) 6 (14 ndeshje)

Artikulli paraprakLojtarët spanjollë kanë filluar të lënë shenjat e tyre në Serie A
Artikulli tjetërUEFA i refuzon Milanit planin për FFP, gati dënimi