Në ditët e sotme duke e parë sesi po shkon trendi në futbollit evropian i cili është prish jashtëzakonisht shumë sepse skuadrat që kanë para po blejnë lojtarë me çmime enorme edhe pse ndoshta ai lojtar nuk vlen e gjysmën e parave të investuara, në Kontinentin e vjetër ekziston një skuadër “unike” e cila nuk ka bërë asnjë transferim në dy vitet e fundit, shkruan Korneri.net.

Fjala është për klubin e njohur spanjoll Atl.Bilbao që nuk ka bërë asnjë lëvizje në dy vitet e fundit dhe krejt kjo shkaku i filozofisë apo politikës që ka klubi baskt.
Ata bazohen gjithmonë me lojtarët që dalin nga akademia “Euskal Herria”, dhe për këtë arsye e bënë klub të veçantë.

Atl.Bilbao u jep shumë përparësi lojtarëve të rinj dhe kjo është një nga arsyet që nuk bën blerje. Bilbao ka plot 667 ditë që nuk ka bërë asnjë blerje, madje transferimi i fundit daton në fillim të Korrikut 2015, kur presidenti Jose Urrita bëri shpenzimin më të madh në të gjithë historinë e klubit duke blerë nga Atletico Madridit, Raul Garcian për 10 milionë Euro. Që nga ajo periudhë te Bilbao nuk është transferuar asnjë futbollist, pasi akademia ka vazhduar të prodhojë elementë cilësorë. Talenti më i fundit që ka nxjerrë Bilbao është Inaki williams i cili aktualisht është i zënë me përfaqësuesen U21 të Spanjës në Kampionatin Europian që po zhvillohet në Poloni. Iker Munian është një tjetër yll ashtu si edhe Markel Susaeta edhe pse të dy kanë humbur hkëlqimin që kishin dikur.
Sipas të gjitha gjasave edhe ky afat veror nuk do të sjellë asnjë transferim të ri te Bilbao pasi presidenti Jose Urrutia i ka të qarta idetë dhe është i kënaqur me futbollistët që ka aktualisht në dispozicion. /Korneri.net.

Artikulli paraprakPërforcimet e Milanos debutojnë përballë Sadikut
Artikulli tjetërAlonso mes Ferrarit dhe Mercedes në 2018