Ka kohë që në Premier League futbollistët paguhen më së miri në Evropë, dhe kjo ka qenë arsyeja kryesore e disa futbollistëve të njohur botëror që kanë vendosur të luajë atje.
Padyshim se pesë skuadrat që paguajnë më së shumti në Angli janë Liverpool, Arsenal, Man City, Man.United dhe Chelsea, ndërsa më poshtë mund t’i shihni pagat e futbollistëve më të paguar dhe më pak të paguar nga këto skuadra në bazë të renditjes.

5. LIVERPOOL

Pagat vjetore 2016/17.: 168 milonë funte

Futbollistët më të paguar (shumat janë javore):
⦁ Philippe Coutinho (190 000 £ )
⦁ James Milner i Daniel Sturridge (120 000 £ )
⦁ Roberto Firmino i Jordan Henderson ( 100 000 £)

Futbollistët më pak të paguar (shumat janë javore):
⦁ Lorius Karius (15 000 £)
⦁ Divorc Origi (20 000 £)
⦁ Alberto Moreno (40 000 £)

4.Arsenal

Pagat vjetore 2016/17.: 194 milonë funte
Futbollistët më të paguar (shumat janë javore):
⦁ Mesut Ozil (140 000 £)
⦁ Alexis Sanchez (130 000 £)
⦁ Theo Walcott (110 000 £)

Futbollistët më pak të paguar (shumat janë javore):
⦁ Alex Iwobi (30 000 £)
⦁ Mohamed Elneny ( 40 000 £)
⦁ Gabriel Paulista (50 000 £)

3. Manchester City

Pagat vjetore 2016/17.: 198 milonë funte

Futbollistët më të paguar (shumat janë javore):
⦁ Yaya Toure i Sergio Aguero (220 000 £)
⦁ Rahim Sterling (180 000 £)
⦁ David Silva (160 000 £)

Futbollistët më pak të paguar (shumat janë javore):
⦁ Kelechi Iheanacho (10 000 £)
⦁ Willy Caballero (25 000 £)
⦁ Leroy Sane (55 000 £)

2. Manchester United

Pagat vjetore 2016/17.: 204 milonë funte

Futbollistët më të paguar (shumat janë javore):
⦁ Paul Pogba (290 000 £)
⦁ Wayne Rooney (250 000 £)
⦁ Zlatan Ibrahimović (220 000 £)

Futbollistët më pak të paguar (shumat janë javore):
⦁ Marcus Rashford (25 000 £)
⦁ Jesse Lingard (30 000 £)
⦁ Anthony Martial ( 65 000 £)

1. Chelsea

Pagat vjetore 2016/17.: 217 milonë funte

Futbollistët më të paguar (shumat janë javore):
⦁ Eden Hazard ( 200 000 £)
⦁ Diego Costa (185 000 £)
⦁ Cesc Fabregas ( 165 000 £)

Futbollistët më pak të paguar (shumat janë javore):
⦁ Nathaniel Chalobah (5 000 £)
⦁ Kurt Zouma (40 000 £)
⦁ Victor Moses (45 000 £)

Artikulli paraprakKinezëve të Inter nuk ju intereson çmimi për Verratti, por ata duan që ta shohin….
Artikulli tjetërNuk do ta besoni klubin e ri të Antonio Cassanos