Inter, kështu nuk shkon. Pavarësisht risive në klub me ardhjen e pronarëve të rinjë, transferimeve fantastike dhe të shtrenjta, rezultatet te neroaxurët po mungojnë. Mediat italiane kanë bërë një statistikë shumë interesante prej se Inter fitoi “tripletën” në vitin 2010, ndërsa pas kësaj Inter fitoi vetëm Coppa Italia më 2011 nën drejtimin e Leonardos.

Prej se është larguar Jose Mourinho, te Inter kanë defiluar edhe shumë trajnerë tjerë: Benitez, Leonardo, Gasperini, Ranieri, Stramaccioni, Mazzarri, Mancini dhe De Boer, por asnjëri të gjejë rezultatet që kërkohen nga një klub i madh.

Inter ka pësuar disfatë në 81 ndeshje nga 252 në total, 64 nga 199 në Serie A, duke e përmbyll stinorit në pozitën e shtatë (2011/12), pastaj pozita e nëntë (2012/13), pozita e pestë (2013/14), pozita e tetë (2014/15), dhe pozita e katërt (2015/16). Në këtë stinor aktualisht gjendet në pozitën e 14, me katër humbje në nëntë ndeshjet e para, kështu që Inter do të ndryshoj sërish edhe pas Frank De Boer.

 

Artikulli paraprakFenerbahce i përzihet në “pazar” Milanit [FOTO]
Artikulli tjetërGuardiola pas anëtarin të Bayern