Në vitin 1991. Një ndeshje e Spanjës u pezullua. Ajo duhej të luhej në Shqipëri. “La Roja” nuk udhëtoi drejt këtij vendi në Ballkan për shkak të paqëndrueshmërisë politike. Ishte vetë UEFA, që njoftoi pezullimin e ndeshjes kualifikuese për “Euro 1992”. 24 vjet më vonë, një tjetër grup i kombëtares spanjolle, do të vizitojë Shqipërinë, për të luajtur me kombëtaren e shqiponjave më 9 tetor, të dielën në mbrëmje. Hera e fundit, kur u anulua ndeshja mes këtyre dy kombëtareve, ishte në dhjetor të vitit 1991, e planifikuar të luhej në Tiranë. Vendi balkanas nuk garantonte dot sigurinë e ekipeve, gjyqtarëve dhe delegatëve të UEFA-s. kështu lexohej në deklaratën e UEFA-s së asaj kohe. Po kështu, u pezullua edhe ndeshja mes kombëtareve U-21, po në vitin 1991.

Ekipi spanjoll nuk arriti të udhëtojë, pasi UEFA njoftoi pezullimin e ndeshjes para se lojtarët të hipnin në avion. Një nga çelësat e këtij anulimi ishin problemet e komunikimit mes Federatës Spanjolle të Futbollit dhe institucioneve shqiptare, të cilat nuk iu përgjigjën kërkesave të UEFA-s dhe Spanjës. “Unë isha shumë i frikësuar. Hoteli i rezervuar për ne ishte bastisur. Njerëzit ishin të uritur dhe të aftë për çdo gjë,” – tha Chus Pereda, atëherë trajneri i Spanjës U-21, i pyetur për problemet që e shqetësonin në Shqipëri. Përveç kësaj, UEFA, gjithashtu, shprehu shqetësimin e saj për këtë ndeshje: “Studimet kanë zbuluar se situata në Shqipëri është e tensionuar dhe se sjellja e popullsisë atje është e paparashikueshme”. Në Moskë të detyrojnë t’i heqësh rrobat tuaja në rrugë, ndërsa në Shqipëri do të na kishin ngrënë”, – komentonte më tej Chus Pereda. Marrë nga “Marca”

Artikulli paraprakMorata: Në Shqipëri do ta kemi të vështirë
Artikulli tjetërGjest i ulët i Pelle, përjashtohet nga kombëtarja italiane [VIDEO]