Golden Eagle Ylli edhe sivjet synon të jetë arrë e fortë për secilën skuadër të Superligës së Kosovës. Drejtuesit e klubit janë përkujdesur që të sjellin përforcime cilësore në secilin repart, raporton therandapost.

Lider i skuadrës pritet të jetë sërish qendra 212 cm, Urim Zenelaj, i cili vitin e kaluar ishte qendra më e mirë në Kosovë me statistika mbresëlënëse.

urim-zenelaj

Në trapez, Urimi do të ketë ndihmën edhe të basketbollistit Ergin Grosha, i cili u transferua këtë verë tek skuadra therandase. Ergini është i gjatë 212cm dhe karrierën deri tani e ka zhvilluar në Turqi. Vlen të përmendet se Grosha ishte i ftuar edhe në listën e gjerë të reprezentacionit kosovar.

grosha

Një nga përforcimet është edhe Altin Morina, i cili edhe vitin e kaluar ishte pjesë e Yllit. Altini me paraqitjet e tij fitoi zemrat e tifozëve.

altin-morina

Përforcim i radhës vendor është edhe i riu Gazzali Makasqi. Makasqi është vetëm 16 vjeqar dhe gjithashtu ishte pjesë e reprezentacionit të Kosovës për U16 në kampionatin evropian.


Ndihmesë të madhe pritet të japin 3 basketbollistët amerikan Malcolm Canada, Nduka Ezeamii dhe Kenny Demouchet.

Canada luan në pozitën e organizatorit dhe vitin e kaluar ishte pjesë e skuadrës Obregon Halcones në Meksikë.

malcolm-canada

Ezeamii është i gjatë 203 cm dhe luan në pozitën 4 apo alo qendër.

nduka-ezamii

Ndërsa Kenny Demouchet është basketbollist që luan në pozitën 2 dhe 3.

kenny-demouchet1

Artikulli paraprakDe Boer nis spastrimin e lojtarëve te Inter [FOTO]
Artikulli tjetërReprezentuesit belg nuk udhëtojnë në Barcelonë