Kombëtarja U-17, sot ka udhëtuar në Irlandën Veriore, ku do të marrë pjesë në turneun zhvillimor që mbahet nën përkujdesjen e UEFA-s për grupmoshat U-16 (U-16 Develompent Tournament”). Edhe vitin e kaluar Kosova ishte pjesëmarrëse e këtij turneu dhe ky është i dyti i një formati të tillë, që ka për qëllim zhvillimin e futbollit te grupmosha U-16 dhe zhvillimin e tyre të gjithëmbarshëm. Para nisjes në aeroportin ndërkombëtar “Adem Jashari”, përzgjedhësi i Kombëtares U-17, z. Besnik Kollari, u shpreh: “Ky është një turne jashtëzakonisht i mirëseardhur e në veçanti për neve si Kosovë, që ka për qëllim zhvillimin e grupmoshave U-16. Ne do ta shfrytëzojmë këtë turne maksimalisht jo vetëm për të bërë një paraqitje të mirë dinjitoze, përballë Kombëtareve me përvojë siç është Irlanda Veriore, Ishujt Faroe dhe ajo e Luksemburgut, por do të jetë një test i mirë për të gjithë futbollistët e rinj si këta nga Kosova ashtu edhe ata që aktualisht luajnë për skuadrat evropiane, për të parë nivelin e zhvillimit të tyre sikur edhe për të fituar përvojën e duhur. Kemi një grup të mirë të futbollistëve ndaj pres zhvillime poztive”. Ne këtë turne Kombëtarja do të zhvillojë tri ndeshje. Kështu, ndeshjen e parë më 4 prill do të luajë kundër Irlandës Veriore, më 6 prill kundër Ishujve Faroe dhe më 8 prill kundër Luksemburgut.

Ekspedita e udhëtuesve

Mirsad Çollaku, anëtar i KE të FFK-së

Besnik Kollari, përzgjedhës

Fadil Berisha, nd. trajner

Bahri Berisha, trajner i portierëve

Gëzim Murseli, mjek

Gezim Zogu, fizioterapeut

Genc Mustafa, Menaxheri i ekipit

Taulant Ahmeti, menaxher i pajisjeve

Futbollistët

Butrint Bulliqi (25.08.2002) 2 Korriku (Portier)
2. Erdin Dushi (07.10.2002) FC El Clasico
3. Hajdin Salihu (18.01.2002 )Kurda (Kapiten)
4. Lekë Demjaha (04.03.2002) KF Fushë Kosova (Portier)
5. Leorant Marmullaku (24.09.2002) KF Dukagjini
6. Leuart Avdyli (14.04.2002) Kurda
7. Milot Avdyli (28.07.2002) Kurda
8. Oltion Bilalli (03.01.2002) KF Beselidhja
9. Taulant Kicmari (23.03.2002) 2 Korriku
10. Valon Azemi (20.01.2002) Kurda
11. Veton Tusha (29.12.2002) FK Vardar
12. Ardi Ajdini (04.11.2002) 2 Korriku
13. Andi Janjeva (11.10.2002) Watford FC
14. Adrion Pajaziti (16.11.2002) Fulham FC
15. Florind Lokaj (08.06.2002) Valarenga
16. Bleron Krasniqi (18.05.2002) Schalke 04
17. Doader Mala (19.11.2002) TSV 1860 Munchen
18. Edin Huseini (07.01.2002) TSV 1860 Munchen
19. Valdrin Konjuhi (23.07.2002) TSV 1860 Munchen
20. Valon Zumberi (24.11.2002) HSV Hamburg

Raporti: FFK-së

Artikulli paraprakKëta janë gjyqtarët e ndeshjeve gjysmëfinale në Digitalb Kupë
Artikulli tjetërLargime të shumta nga Chelsea