Edhe tri ditë na ndajnë deri te fillimi i ndeshjes krysore në futbollit tonë kosovar për momentin, derbi ndërmjet kampionit aktual Feronikelit dhe liderit Prishtinës. Deri më tani janë prononcuar ekskluzvisht për “Korneri.net”disa nga akterët e kësaj përballje dhe ata të cilët do të mungojnë, kurse këtë herë foli për redaksinë tonë edhe Behar Maliqi, që tregon sesi po shkojnë përgatitjet e skuadrës para kësaj ndeshje.

“Përgaditjet po shkojnë si qdo herë edhe për këtë ndeshje të njëjtën mënyrë, dhe përballja kundër Prishtinës është e vlefshme vetëm për tri pikë asgjë tjetër. Kjo është veq një ndeshje dhe nuk është përcaktuse për titull sepse është shumë heret të folet për titull”.

Feronikeli luan pa dyshen e sulmit, Kurtishaj-Hoti. Sa është vështirë të luani në mungesë të tyre?

“Po, janë lojtarë kyq te ne edhe që kane ndikim të madh,  por ne kemi 25 lojtarë dhe jemi të gjithë të cilsisë së njëjtë dhe besoj qe do t’i zëvendësojmë në mënyrën më të mirë të mundshme. Besoj që kemi fond të madh të lojtarëve edhe cilësi në ekip qe me mposht Prishtinën dhe çdo ekip në Superligë pa marr parasysh mungesat që do të kemi gjatë gjithë kampionatit apo në nnjë ndeshje si kjo”.

A kërkoni revash për humbjen në Superkupë?

“Nuk kemi pse t’iu revanshohemi pasi Superkupa është një ndeshje reviale s’ka ndonjë kuptim shumë të madh. Besoj që në në këto dy vite si kampion e kemi tregu veten edhe jemi skuadra në të gjitha aspektet më e fuqishjma në Kosovë dhe besoj që kemi me vazhdu edhe disa vite të tjera me këto suksese”.

Artikulli paraprakE bujshme/ Kosova planifikon miqësore me kampionët e Botës
Artikulli tjetërFormacionet zyrtare: Barcelona – Atl.Madrid