Shakhtar Donetsk fitoi 5 kampionate radhazi nga sezoni 2009/10 deri në 2013/14, dhe kishte një ekip të bukur për t’u ndjekur.  Mircea Lucescu ishte me fat që kishte në përbërje lojtarë me shumë klas.

Klubi i presidentit Rinat Akhmetov mori disa futbollistë mjaft interesant nga Amerika e Jugut, veçanërisht nga Brazili, të cilët ishin shumë të talentuar.

Në vitin 2010 Shakhtar kishte ndoshta mesfushën më të mirë në botë në atë kohë, teksa më poshtë mund të shihni disa prej yjeve që kishin në ekip. Nga shitja e Fernandinho, Willian, Costa, Mkhitaryan dhe Teixeira, klubi ukrainas ka përfituar 160 milionë paund.

Fernandinho

Douglas Costa

Henrikh Mkhitaryan

Jadson

Willian

Mariusz Lewandowski

Ilsinho

Alex Teixeira

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here