Largimi i Arben Çelikut nga kombëtarja la një boshllëk në stafin mjekësor, Ai do të zëvendësohet nga italiani Xhanluka Stesina, i cili ka qënë për 7 vjet mjek sportiv i Torinos dhe 4 vjet pjesë e Juventusit.

Risia e De Biazit, Thoma Strakosha në kombëtare

Në mesditën e sotme do të shpallet lista e futbollistëve nga ana e trajnerit De Biazi për 2 takimet e radhës të kombëtares shqiptare, miqësoren me Marokun dhe ndeshjen e parë të kualifikueseve ndaj Maqedonisë.

Panorama Sport” zbulon se risia më e madhe e italianit në listën e kombëtares do të jetë portieri i kombëtares shpresa dhe i Lacios, Thoma Strakosha.

Talenti 21-vjeçar është grumbulluar nga trajneri Redi Jupi për ndeshjen e kualifikueseve të Europianit që Shqipëria U-21 do të zhvillojë në Greqi më datë 2 shtator, dhe pas zhvillimit të saj do t’i bashkohet kombëtares së parë ku do të vihet nën urdhrat e De Biazit.

Strakosha sezonin e shkuar ishte i huazuar te Salernitana në Serinë B, ku nuk arriti të siguronte vendin e titullarit, ndërsa këtë vit është rikthyer te Lacio, dhe me një largim të mundshëm të Berishës, pritet të jetë zëvendësuesi i parë i Marketit.

Portierë: Etrit Berisha, Thomas Strakosha, Alban Hoxha.

Mbrojtës: Mërgim Mavraj, Berat Gjimshiti, Naser Aliji, Frederik Veseli, Ansi Agolli, Andi Lila, Elseid Hysaj.

Mesfushorë: Ledian Memushaj, Odise Roshi, Ermir Lenjani, Ergys Kaçe, Taulant Xhaka, Amir Abrashi, Burim Kukeli, Jahmir Hyka.

Sulmues: Armando Sadiku, Bekim Balaj, Sokol Cikalleshi, Shkëlzen Gashi, Rei Manaj.

Artikulli paraprakJa letra që Besart Berisha konfirmon se do të luaj për Kosovën
Artikulli tjetërBerisha tregon kur është i gatshëm të luajë për Kosovën