Pasi ka përfunduar tashmë edicioni 2016/17 në Serie A i cili sivjet ka qenë fantastik dhe me shumë gola, pasi në këtë drejtim ka kontribuar sistemi shukë më ofanziv i lojës tek të gjitha skuadrat, shkruan Korneri.net.
Pas një hulumtimi të gjërë që kemi bërë ditëve të fundit kami gjet statistikat e kampionatit të sapo përfunduar në Itali, kampion i cili doli të jetë më efikasi, ndërsa në vazhdim mund t’i shihni edhe lexoni të gjitha gjërat interesante që ndodhën në edicionin që e lam pas.

380 ndeshje
1123 gola
258 golashënues
98 penallti
36.210 minuta lojë
25.181 topa të humbur
18.910 topa të fituar
1674 kartonë të verdhë
51 kartonë të kuq

Serie A, kampionati me më shumti gola

Nëse bazohemi në top-5 kampionatet më të fuqishme evropiane, atëherë del se në Itali sivjet janë shënuar më së shumti gola, ndërsa most ë harrojmë se në Bundesliga janë 18 skuadra, ndërsa në të gjitha të tjerat 20, por numri i golave në Gjermani ka qenë më i ulët se zakonisht.
Këto janë kampionatet më efikase në Evropë.

Serie A 1123 gola
La Liga 1119 gola
Premier League 1064 gola
Ligue 1 991 gola
Bundesliga 877 gola

Artikulli paraprakZyrtare: Spalletti nuk është më trajner i Romës
Artikulli tjetërFFK-së, u bënë edhe njëherë me dije mediave dhe sportdashësve për rregullin si vijon…