Në ora 12.30 në stadiumit mitik Giuseppe Meazza, do të zhvillohet derbi i 166. Më i flaktë lokal në botë, Inter-Milan, që për herë të parë në hisrori të tyre drejtohet nga pronarë kinezë.
Është derbi shumë i rëndësishëm për faktin se të dyja skuadrat e kërkojnë Evropën, dhe është përballje direkte për një vend në Europa League, dhe si i tillë ka sjell interesim të jashtëzakonshëm në stadium pasi është thyer rekordi i përfitimeve nga biletat ngase për herë të parë e ka kaluar shifrën prej 4 milionë euro. Njëherësh këtë takim do të shikojnë gati 1 miliard njerëz në mbarë botën.

Formacionet e mundshme do të jetë sin ë vijim:

Inter: Handanovic, D’Ambrosio, Nagatomo, Medel, Miranda, Gagliardini, Kondogbia, Joao Mario, Perisic, Candreva, Icardi

Milan: Donnarumma, Calbria, De Sciglio, Romagnioli, Zapata, Fernandez, Sosa, Kucka, Suso, Deulofeu, Bacca

Artikulli paraprakMbret i shakave, trashëgimia e Berlusconit përtej trofeve
Artikulli tjetërFormacionet zyrare: Inter-Milan