RIO DE JANEIRO, BRAZIL - AUGUST 07: Gold medalist Majlinda Kelmendi is the centre of attention after the medal presentation in the Women's -52kg Judo on Day 2 on Day 2 of the Rio 2016 Olympic Games at Carioca Arena 2 on August 7, 2016 in Rio de Janeiro, Brazil. (Photo by Laurence Griffiths/Getty Images)

Kjo është foto e parë e bërë e presidentit të Kosovës, Hashim Thaqi së bashku me kryetarin e KOK-ut, Besim Hasani, pastaj ish Ministrin e sportit, Memli Krasniqi së bashku me trajnerin më të madh të xhudos në botë, Driton Kuka si dhe kampionen e fresët Olimpike, Majlinda Kelmendi.

Ishte gëzim i papërshkruar dhe të gjithëve pasi erdhi medalja e parë dhe historike e Kosovës në Lojërat Olimpike dhe si e tillë ka gëzuar gjithë shqiptarët anë e mbanë botës pasi Majlinda na bëri krenarë të gjithëve që jemi shqiptarë.

Mediat kroate ironizuan fqinjin e tyre Serbinë, duke thënë se Kosova e fitoi medaljen e artë në Lojërat Olimpike për herë të parë në debutim aq s aka fituar Serbia që nga largimi nga ish shteti i dikurshëm.

 

 

Artikulli paraprakRio 2016: Gjokovic eliminohet që në xhiron e parë
Artikulli tjetërRio 2016: Iraku ndali Brazilin