Max Verstappen është fituesi i Çmimit të Madh të Emilia-Romagna.

Piloti i Red Bull dhe kampioni aktual mbajtën pole position gjatë gjithë garës dhe fituan pa asnjë problem. Në vendin e dytë ishte shoku i tij i skuadrës Sergio Perez dhe i treti Lando Norris i McLaren.

Gara u shënua edhe nga debakli i Ferrarit. Carlos Sainz Jr. nuk e përfundoi garën dhe ende kryeson në renditjen e përgjithshme Charles Leclerc ra në vendin e gjashtë në garën e sotme për shkak të një gabimi nëntë xhiro para fundit.

Përplasje në fillim të garës

Ferrari ishte humbësi më i madh tashmë në fillim të garës – Charles Leclerc ra nga vendi i dytë në të katërtin, ndërsa shoku i tij i skuadrës Carlos Sainz Jr. u përplas me Daniel Ricciardo dhe nuk mundi të vazhdonte garën.

Leclerc shpejt zëvendësoi një vend, duke kaluar Norris të vendit të tretë. Në dhjetë raundet e fundit Sergio Perez po përgatitej të sulmonte në vendin e dytë, por më pas bëri një gabim të madh. Ai fluturoi nga pista për një moment, më pas shkoi në “box” dhe ra në vendin e nëntë, më pas arriti të shkonte në vendin e gjashtë. Nuk kishte si të shkonte përtej kësaj.

Verstappen zuri vendin e dytë në përgjithësi

Leclerc ende kryeson në renditjen e përgjithshme me 86 pikë dhe Verstappen tani është i dyti me 59. Sot, holandezi përveç 25 pikëve për të fituar, mori edhe një pikë për xhiron më të shpejtë. I treti në përgjithësi është Perez bashkë-piloti  i Verstappen me 54 pikë.

Renditja e sotme

 1. Max Verstappen (Red Bull)
 2. Sergio Perez (Red Bull)
 3. Lando Norris (McLaren)
 4. George Russell (Mercedes)
 5. Valtteri Bottas (Alfa Romeo)
 6. Charles Leclerc (Ferrari)
 7. Yuki Tsunoda (AlphaTauri)
 8. Sebastian Vettel (Aston Martin)
 9. Kevin Magnussen (Haas)
 10. Lance Stroll (Aston Martin)
 11. Esteban Ocon (Alpine)
 12. Alexander Albon (Williams)
 13. Pierre Gasly (AlphaTauri)
 14. Lewis Hamilton (Mercedes)
 15. Guanyu Zhou (Alfa Romeo
 16. Nicholas Latifi (Williams)
 17. Mick Schumacher (Haas)
 18. Daniel Ricciardo (McLaren)
  DNF Carlos Sainz Jr. (Ferrari)

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here