Eliminimi i Romës nga Liga e Kampionëve pas ndeshjeve kualifikuese, e rrit numrin e 10 skuadrave italiane që eliminohet në këtë fazë garash që padyshim është për “tabu” për anëtarët e Serie A.

Që nga viti 1999 janë tetë skuadra prej tyre Udinese dhe Parma nga dy herë që nuk arrijnë të kalojnë tutje, shpesh për shkak të fatit të keq, por edhe në saje të gabimeve amatoreske si rasti i fundit me De Rossi që me qëllim shkon për ta lënduar kudnërshtarin dhe merr karton të kuq.

 

Artikulli paraprakTer Stegen përfiton nga largimi i Bravo
Artikulli tjetërPique: Barcelona është skuadra më e mirë e Spanjës